Physics
Question 1: Masses M1,M2 and M3 are connected by strings of negligible mass which pass over massless and frictionless pulleys P1 and P2 as shown in the figure.

The masses move such that the portion of the string between P1 and P2 is parallel to the inclined plane and the portion of the string between P2 and M3 is horizontal. The masses M2 and M3 are 4.0 kg each and the coefficient of kinetic friction between the masses and the surfaces is 0.25. The inclined plane makes an angle of 37∘ with the horizontal.
If the mass M1 moves downwards with a uniform velocity, find (a) the mass of M1,
(b) the tension in the horizontal portion of the string.
(Take g=9.8 m/s2,sin37∘≅3/5 )
Click to view answer.
Answer:
1. M1 = 4.2kg
2. T = 9.8N
In-depth solution:
Question 2: The kinetic energy of photoelectrons emitted by a photosensitive surface depends on the intensity of the incident radiation.
Click to view answer.
Answer:
False.
In-depth solution:
Question 3: A gas bubble, from an explosion under water, oscillates with a period T proportional to padbEc, where p is the static pressure, d is the density of water and E is the total energy of the explosion. Find the values of a,b and c.
Click to view answer.
Answer:
a = −5/6, b = 1/2 and c = 1/3

Leave a Reply